Blodtjänsten med i projektet för att utveckla läkemedelsforskning
Business Finland har beviljat finansiering till Finlands Röda Kors Blodtjänst för det treåriga forskningsprojektet DATA-INDUCTOR. Projektets mål är att bygga modeller som påskyndar och effektiviserar finsk läkemedelsforskning.

Forskningsprojektet fokuserar särskilt på läkemedelsforskning som stödjer cancerbehandling. Projektet kombinerar toppforskning inom biomedicin och modellering och utnyttjar starkt de möjligheter som artificiell intelligens erbjuder. Gemensamma projektet är en del av Orion Veturi forsknings-ekosystemprojektet samt det bredare Business Finland Health 360-programmet.
“Projektet är mycket forskningsinriktat och har internationellt nyhetsvärde. Projektet främjar samarbetet mellan företag och forskningsinstitut och förväntas ha betydande effekter på företagens konkurrenskraft och utvecklingen av nya affärsmöjligheter internationellt. Dessutom främjar projektet den gröna övergången inom läkemedelsutveckling,” säger Outi Tuovila från Business Finland.
Blodtjänstens biobank stödjer forskning om säkra behandlingar
Blodtjänsten utvecklar kontinuerligt sin verksamhet för att möta patienternas föränderliga vårdbehov och stödjer forskning och utveckling av nya, säkra behandlingar i Finland.
Blodtjänstens biobanks immunogenotypade blodgivareprover erbjuder en unik och ansvarsfull möjlighet för läkemedelforskning. Proverna som valts ut baserat på genotyp och de enhetliga testupplägg som följer hjälper till att utveckla cellmodeller som behövs i läkemedelforskning. Användningen av mänskliga cellmodeller kan också i framtiden minska behovet av exempelvis djurtester.
Virtuella metoder förbättrar möjligheterna att lyckas
Utvecklingen av ett nytt läkemedel är en långvarig, dyr och ofta riskfylld process. I DATA-INDUCTOR -projektet byggs AI-modeller baserade på befintliga och nya data samt maskininlärning, som behövs i läkemedelsutvecklingen. Med hjälp av AI kan läkemedelsutvecklingen gå snabbare och säkrare i rätt riktning, så att allt inte nödvändigtvis behöver analyseras genom laboratorietester.
AI behöver dock data som har producerats med tillförlitliga modeller som grund. Dessa modeller utvecklar vi i DATA-INDUCTOR -projektet tillsammans med ledande experter som deltar i projektet.
Budgeten för det treåriga DATA-INDUCTOR -projektet är cirka 5 miljoner euro, varav Business Finlands finansieringsandel är ungefär hälften. Projektet involverar Helsingfors, Tammerfors, Åbo och Östra Finlands universitet samt Experimentica Oy, Faron Pharmaceuticals Oy, BioNavis Oy, SCHOTT Primoceler Oy och Orion Pharma.
Mer information: Projektkoordinator, Produktutvecklingschef Saara Laitinen saara.laitinen@veripalvelu.fi