Om blodgivning skrämmer dig
Blodgivning kan ibland kännas nervöst eller till och med väcka rädsla. Biverkningar relaterade till blodgivning rapporteras i mindre än 2 % av alla donationer, och de flesta av dessa är illamående. Vi har samlat några olika sätt nedan för att lindra nervositet och rädsla.
Berätta för sjuksköterskan
Om du har några bekymmer eller rädslor relaterade till blodgivning, är det bra att berätta om dem för sjuksköterskan när du kommer till blodgivningen. På så sätt kan sjuksköterskan ta hänsyn till din rädsla under besöket. Våra sjuksköterskor är utbildade yrkespersoner som är redo att hjälpa dig i olika situationer.
Oroa dig inte för om du kan ge blod
Det är helt normalt om du inte kan ge blod eller om blodgivningen avbryts! Detta kan hända alla, och du kan ändå njuta av de tjänster som erbjuds på stationen. Vår uppgift är att undersöka om du kan ge blod, och ingen som kommer för att ge blod är en onödig besökare.
Avslappning
Avslappning hjälper till att lindra spänning. Ju mer avslappnad du kan vara under blodgivningen, desto större är sannolikheten att det går bra.
Flytta uppmärksamheten
Det är inte nödvändigt att titta på nålen! Du kan be sjuksköterskan att prata med dig om andra saker. Du kan lyssna på musik eller titta på videor på vår TV eller på din telefon – du kanske till och med glömmer att du ger blod!
Bli bekant i förväg
Du kan samla information om blodgivning i förväg. Du kan bekanta dig med blodgivningens olika steg här: Hur man ger blod – Blodtjänst
Följ med en kompis som ger blod
Du är välkommen att besöka Blodtjänstens ställe om din vän eller närstående ger blod! På så sätt kan du bekanta dig med våra sjuksköterskor, lokaler och följa blodgivningen. Du behöver inte ge blod själv.
Ta med en kompis!
Om du vågar ge blod själv ta med en kompis eller annan närstående för stöd! Hen behöver inte ge blod.
Våra sjuksköterskor tar hand om dig
Våra sjuksköterskor ser till att du får en tillräckligt lång vila efter blodgivningen. Snacks finns tillgängliga efter blodgivningen. Om du mår dåligt under blodgivningen kommer våra sjuksköterskor att ta hand om dig.
Blodgivning är frivillig. Om du inte vågar ge blod själv, kan du ändå prata med dina vänner om blodgivningens vikt och uppmuntra dem att ge blod!
Det är viktigt att notera att avslappningstekniker och exponeringsövningar inte är effektiva om rädslan för nålar beror på en strukturell, ofrivillig benägenhet att svimma på grund av ett blodtrycksfall orsakat av situationen.